Z okazji Światowego Dnia Książki…

Always read something that will make you look good if you die in the middle of it.

 

 

Z okazji Światowego Dnia Książki ja i stopy Puszkina życzymy Wam wielu radości czytelniczych, książek, z którymi warto umierać i samych dobrych wyborów! Niech book będzie z Wami 🙂

 

I przypominamy kilka wspaniałych książek o książkach i czytaniu, którymi warto uczcić ten dzień 🙂

 

 • Trzynasta opowieść Diane Setterfield – o książkach, tajemniczych bliźniaczkach i Anglii z początku XX wieku
 • Złodziejka książek, Markus Zusak – o… sami wiecie o czym w przepięknym niefilmowym  wydaniu
 • Młodszy księgowy, Jacek Dehnel – garść wyznań o zwyczajach czytelniczych, wspomnienia książek i ludzi czytających  napisane w mistrzowskim stylu (pisałam o niej TUTAJ)
 • Ex libris. Wyznania czytelnika, Anne Fadiman – tytuł mówi sam za siebie, a styl, w jakim autorka napisała tych kilka felietonów jest miodem dla oczu Czytelnika (więcej TU)
 • O przekładzie na przykładzie, Elżbieta Tabakowska – przezabawna relacja tłumaczki Normana Daviesa o procesie tłumaczenia jego Europy – absolutna perełka nie tylko dla redaktorów i tłumaczy
 • Książka o czytaniu, czyli resztę dopisz sobie sam, Justyna Sobolewska – i znów jak w przypadku Fadiman i Dehnela garść wyznań czytelnika i pisarza, przepięknie wydana z wielkimi marginesami na notatki i rysunki, ubawiła mnie do łez (relacja z lektury tej książki TUTAJ)
 • Jean-Claude Carriere, Umberto Eco, Nie myśl, że książki znikną – wywiady z tymi dwoma wielkimi bibliofilami o miejscu książki we współczesnej kulturze na przekór pesymistycznym opiniom o końcu czytelnictwa.

A Wy, jakie książki dodalibyście do tej listy?
Stwórzmy spis książek o książkach!  :))

 

17 thoughts on “Z okazji Światowego Dnia Książki…

 • Mam w zamiarach "Złodziejkę książek", a o reszcie pozycji nie słyszałam. Nie znam takich książek, które mówią tylko o czytaniu… znam natomiast parę, w których główni bohaterzy też są molami książkowymi. ;D

  shelf-of-books.blogspot.com

 • Bardzo dziękuję – dopisuję do MUST READ – bardzo zachęciła mnie Twoja recenzja, choć jestem jednak bibliofilem i książki jako przedmioty również uwielbiam, nie tylko proces czytania. Czuję, że "Komedia książki dołączy" do moich ulubionych!

  • Jak myślę o 'To, co zostało' pierwsza rzecz, jaka przychodzi mi do głowy to jednak nie to, że to książka o książkach, ale w sumie fakt – masz rację 🙂

 • "Moje życie z książką" nawet mam – dziękuję za przypomnienie. A po "Klub Dumas" chyba faktycznie muszę kiedyś sięgnąć – pamiętam, że swego czasu film zrobił na mnie duże wrażenie.
  I Twój komentarz podsunął mi pomysł ze zrobieniem zakładki na blogu dotyczącej książek o książkach, za co się zapewne niebawem wezmę, jak tylko moi uczniowie napiszą egzamin, a ja będę mogła odetchnąć. Dziękuję!

 • "Zamieszkać w Bibliotece" Jana Tomkowskiego, "Książki mojego życia" Henry'ego Millera, "O bibliotece" Umberto Eco, "Czytadła. Gawędy o lekturach" Agnieszki Osieckiej. Te znam i polecam:)

Comments are closed.